Författare Ämne: §31 Barnavårdslagen 1959 -1961  (läst 2846 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad LillLena

  • Medlem
  • *
  • medlem sedan: okt 2012
  • Antal inlägg: 1
    • Visa profil
§31 Barnavårdslagen 1959 -1961
« skrivet: oktober 28, 2012, 04:57:41 PM »
Har letat efter förklaring till mitt omhändertagande 1959 - 1961 och där orsaken är §31.
Vet någon vad den paragrafen stod för under de här åren?
Tacksam för svar. Mvh L

Utloggad Susanne Nyström - administratör

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • medlem sedan: jan 2006
  • Antal inlägg: 286
    • Visa profil
SV: §31 Barnavårdslagen 1959 -1961
« Svar #1 skrivet: oktober 30, 2012, 12:49:11 PM »
Hej

Du kan hitta de gamla lagarna på stadsbiblioteken.

I §31 står det så här:

"Om någon som ej fyllt aderton år behöver vård och fostran på grund av att föräldrarna avlidit eller övergivit honom, skall barnavårdsnämnden, om behovet icke tillgodoses på annat sätt, omhändertaga honom för samhällsvård.

Är någon som ej fyllt aderton år, utan att fall som avses i 25 § föreligger, i behov av specialvård eller annan vård och fostran utom hemmt på grund av att föräldrarna icke kunna bereda honom sådan vård eller eljest underlåta att tillfredsställande sörja för honom, skall nämnden, om behovet ej tillgodoses på annat sätt, på begäran av föräldrarna eller med deras samtycke omhändertaga honom för samhällsvård.
Den som fyllt femton år må, om ej särskilda skäl föranleda annat, endast efter eget samtycke omhändertagas enligt denna paragraf."

Med vänlig hälsning
Susanne
webbmaster
~Det är i motvind och inte i medvind som en drake stiger~